På trods af enorme investeringer, der er foretaget i udviklingen af vandressourcer i løbet af det 20. århundrede – og som i de sidste 20 år også er kommet udviklingslandene til gode – har vi stadig det, mange opfatter som en ’vandkrise’ – der er stadig mangel på vand i store dele af verden. Dette problem ser vi især i de fattige lande, hvor 1,1 milliard mennesker ikke har adgang til rent vand og 2,7 milliarder mennesker ikke har adgang til ordentlige sanitetsforhold. Derudover står mange fattige landmænd og mangler adgang til vand til dyrkningsformål, så de kan holde landbruget ved lige. Verden rummer helt klart tilstrækkeligt med vand til at dække alle menneskehedens behov, både private husholdningers, industriens og landbrugets. Men vandet er ulige fordelt. Problemet er derfor ikke mangel på vand, men dét, at mennesker uden vand ikke har den økonomi, der skal til for at gøre vandet tilgængeligt for dem.
En af FN’s 2015 målsætninger er, at antallet af mennesker uden adgang til vand og sanitet bliver halveret i år 2015. Det kan blive svært at nå, bl.a. fordi det ofte bliver overset, at fordelene ved en forbedret adgang til rent vand er store nok til at dække omkostningerne.
Vandrensningsfiltre er billige, nemme og enkle at bruge. De kan rense vandet fra floder og andre traditionelle vandkilder. Sygdomsfremkaldende organismer fjernes ved filtreringen og vil mindske diarre med 40 %. Vandrensningsfiltre koster 100 dollars pr. husholdning, inklusiv transport og levering.
For hver dollar, der bliver brugt på denne løsning, får vi 2,7 dollar tilbage i følge cost-benefit metoden.
For 1.630 dollars årligt over 10 år kan der graves én brønd og en fælles pumpe kan installeres og vedligeholdes for disse penge. Dette vil i gennemsnit give 300 mennesker adgang til rent vand. Det vil spare hver husholdning mere end 3 timer dagligt på at hente vand og reducere diarre med ca. 30 %.
For hver dollar, der bliver brugt på denne løsning, får vi 3,2 dollar tilbage i følge cost-benefit metoden.